Alternatywa dla szkła – Lżejszy i trwalszy poliwęglan

Wielokrotnie w życiu spotkałam się z sytuacją, i to najczęściej u siebie, że lepiej nie zakładać czegoś z góry i nie podejmować decyzji z automatu. Każda sytuacja jest inna, nawet jeśli z pozoru podobna. Jeśli robiliśmy coś przez dziesięć lat nie znaczy to, że w jedenastym roku też będzie nam z tym dobrze.

Jakie są zastosowania bezbarwnego poliwęglanu kanalikowego?

bezbarwny poliwęglan kanalikowyMoje przemyślenia wzięły się szczególnie z obserwacji. Sytuację łatwo zobrazuje materiał, który nazywa się poliwęglan. Płyty tego materiału mogą spokojnie zastępować szkło, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia. Mój ojciec budując szklarnię nie miał takiego wyboru i wybierał szybę, lecz gdy przyszedł do mnie i zobaczył ściany, które tworzył bezbarwny poliwęglan kanalikowy nie bardzo wiedział, co o tym sądzić. Jest tradycjonalistą i większość takich osób ma problem by od razu zauważyć korzyści płynące z innowacji, ale to nie znaczy, że to da się ominąć i nie zauważyć. Poliwęglan jest tak samo jasny i przezroczysty jak szyba, więc wpuszcza światło. Jest wytrzymały na warunki atmosferyczne, ale powiedziałam tacie również, że jest dwadzieścia razy bardziej odporny na uderzenia niż szkło. Poza tym był przy montażu. Sam podnosił poliwęglan i czuł jego wagę. Czy kanalikowy, czy lity – każdy poliwęglan jest odpowiednio lżejszy niż jego szklany odpowiednik, co nie zabiera mu jego trwałości. Ja akurat korzystałam z przezroczystego poliwęglanu, ale są różne kolory tego materiału. Widziałam, że go to zainteresowało. Zastosowania poliwęglanu są ogromne – sam bym tego ciekaw i o to mnie pytał.

Mówiłam o dachach, ściankach działowych czy ekranach akustycznych. Pół roku później słyszałam, że tata robił u siebie zadaszenie i co najlepsze, wiem, że nie szklane, a jednak przezroczyste. Trochę trudno było mu przyznać się, że technika nie jest tylko zła. Ludzkość wymyśliła również wiele pożytecznych wynalazków.