Bardzo bezpieczna pirotechnika

Wszelkiego rodzaju pirotechnika jest coraz bardziej popularna na wielu imprezach masowych zaczynając od plenerowych festynów a kończąc na wielkich imprezach sportowych. Jednym z najpopularniejszych środków pirotechnicznych są wszelkiego rodzaju świece dymne emitujące dymy w bardzo wielu kolorach.

Czym są dymy pirotechniczne? 

dym pirotechnicznyTego rodzaju pirotechnika to po prostu najzwyklejsze świece dymne, które możemy kupić w każdym profesjonalnym sklepie z fajerwerkami bez żadnego pozwolenia, ponieważ na pirotechnikę klasy I, II i III takowe pozwolenia nie są wymagane. Każdy dym pirotechniczny to prosta mieszanka azotanów i potasu upchnięte szczelnie w szczelnym tekturowym korpusie, które w trakcie swojego spalania emitują gęsty biały dym. Gęstość dymu oraz czas jego uwalniania zależy od ilości mieszanki umieszczonej w korpusie wartości te zazwyczaj podawane są w gramach. Kolory uzyskuje się po przez dodawanie różnego rodzaju dodatków barwiących dym np dodanie grafitu lub węgla drzewnego zabarwi dym na bardzo ciemny kolor. Podczas odpalania tego typu pirotechniki nie należy jest trzymać w ręku ponieważ zostaje uwolnione dużo ciepła przez co korpus osiąga wysokie temperatury. Inicjacja spalania odbywa się zazwyczaj przy pomocy lontu umieszczonego w świecy dymnej. Po odpaleniu lontu świecę taką należ odrzucić, lont pali się z prędkością 1 cm/s. Występują jeszcze dwie metody odpalania: zawleczkowa i po przez pocieranie. Dokładne użytkowanie jest zawsze opisane na świecy. 

Dymy pirotechniczne są bardzo często wykorzystywane przez armię podczas ćwiczeń na poligonach w celu symulowania wszelkich trujących oparów. Ostatnio bardzo dużym powodzeniem cieszą się powodzeniem wśród fotografów oraz wśród osób grających w zabawy ASG i paintball, aby bardziej realnie symulować walkę.