Dbanie o skrzynię biegów

Jestem mechanikiem i w swojej pracy spotykam wiele różnych przypadków motoryzacyjnych awarii i problemów. Bardzo często są to wykrzywione felgi lub zerwana linka hamulca ręcznego. Często także zdarza się, że urwany jest tłumik lub zerwany rozrząd. Coraz częściej spotykam się niestety także z awariami skrzyni biegów.

Istota dbałości o skrzynię biegów

oleje do skrzyni biegówSkrzynia biegów jest czymś, czego w samochodzie używamy najczęściej, ponieważ każda zmiana prędkości w górę lub w dół wiąże się ze zmianą biegu. Skrzynia biegów jest niemal bez przerwy w użyciu. Skrzynia biegów to nie tylko przyspieszanie lub zwalnianie, ale także służy do tzw. hamowania silnikiem, a także do cofania. Oczywistym jest fakt szerokiego działania skrzyni biegów w samochodzie. Niestety bardzo często jest ona zaniedbywane w kwestii dbałości. Skrzynia biegów podobnie jak inne komponenty mechanizmu samochodowego jest podatna na zużycie, przeciążenia oraz w konsekwencji uszkodzenia. Należy więc zapewnić jej odpowiednie działanie oraz wydłużyć jej żywotność. Najlepiej stosować wysokiej jakości oleje do skrzyni biegów. Mają one szerokie oddziaływanie na skrzynię biegów. Przede wszystkim jednak odpowiadają za smarowanie przekładni oraz utrzymanie całego mechanizmu skrzyni biegów w dobrym stanie. Zapobiegają także przedwczesnemu zużyciu sprzęgła, które jest nieodłącznym elementem manualnej skrzyni biegów. Oleje takie są konieczne także w przypadku automatycznych skrzyni biegów.

W moim warsztacie mechanicznym spotykam coraz częściej przypadki zaniedbania skrzyni biegów. Ma to bardzo negatywne skutki dla całego samochodu oraz jest kosztowne dla właścicieli, a dla mnie jako mechanika niesamowicie pracochłonne. Do dbałości o skrzynię biegów polecam stosowanie wysokiej jakości olejów.