Filtracja powietrza umożliwia chłodzenie maszyn

W przypadku niektórych procesów zachodzących w obiektach przemysłowych niezbędne są stałe warunki otoczenia, które zapewniają optymalny ich przebieg. Jednym z ważniejszych czynników wpływających na działanie maszyn jest jakość powietrza. Jest to szczególnie ważne w procesach chłodzenia maszyn, które odbywają się z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego.

Producenci są zobligowani do kontroli jakości wyrobu

producent filtrów powietrzaPrzykładem mogą być tutaj wszelkiego rodzaju silniki lub inne maszyny elektryczne. O ile w swojej budowie nie posiadają one dodatkowych zabezpieczeń, które umożliwiają filtrację powietrza o tyle odpowiednie środki zapobiegawcze powinny być podjęte w instalacji wentylacyjnej pomieszczenia. Powietrze powinno posiadać odpowiednie właściwości takie jak eliminacja cząstek stałych czy odpowiednia wilgotność. W bardziej zaawansowanych ośrodkach przemysłowych jest to realizowane za pośrednictwem układów klimatyzacji. W mniejszych obiektach wymagane jest stosowanie półśrodków, którymi są odpowiednie filtry. Warto dodać, że producent filtrów powietrza powinien zadbać o odpowiednia jakość końcową wyrobu, który po zainstalowaniu w miejscu docelowym powinien działać niezawodnie. W tym celu producenci tego typu rozwiązań posiadają w swoich zakładach działy utrzymania jakości oraz jej kontroli.

Każdy filtr jest wnikliwie sprawdzany, a odpowiednia ilość z partii produkcyjnej testowana pod kątem zachowania deklarowanych właściwości. Jest to niezbędne ponieważ w niektórych przypadkach jakość filtru powietrza odgrywa kluczową rolę. Bardzo specjalistyczne maszyny często bowiem są wrażliwe na wszelkie zaburzenia związane z jakością powietrza zasilającego czy chłodzącego. W wyniku nieodpowiedniej jakości medium często dochodzi do uszkodzenia wrażliwych elementów takich jak chociażby dysze.