Hala, ale jaka?

 

Dla większości z nas, każda hala wygląda tak samo i raczej rzadko poświęcamy uwagę jej konstrukcji, ponieważ dla nas pełni rolę pomieszczenia o konkretnych funkcjach i właściwościach. Dzisiaj zabiorę Was w podróż po tych przestronnych pomieszczeniach i ich różnych rodzajach, które wyróżniane są ze względu na funkcję i konstrukcję.

Słów kilka o konstrukcji hal

konstrukcje haloweHale, jak zostało już wspomniane wcześniej, mogą pełnić różne funkcje w zależności od swojego przeznaczenia związanego z docelowym użytkiem, do którego hala została stworzona. Są więc konstrukcje halowe, które już na etapie projektu, tworzone są z myślą o przemyśle. Nazywane są halami przemysłowymi lub fabrycznymi i przeznaczone są na cele produkcyjne lub magazynowe. Ich budowa z reguły – ze względu na przeznaczenie – oparta jest na konstrukcji jedno- lub wielonawowej, a w jej wnętrzu znajdują się również biura i pomieszczenia socjalne. Innymi konstrukcjami wielonawowymi są hale handlowe lub targowe. Inną konstrukcją charakteryzują się hale widowiskowe i sportowe, które zawierają w sobie halę z widownią, powierzchnię, na której odbywają się zawody sportowe, szatnie, natryski i inne funkcjonalne pomieszczenia. W przypadku hal sportowych, konstrukcja najczęściej jest szkieletem, którego najciekawszą częścią, rozwiązaną w najbardziej interesujący sposób, jest dach. Jeszcze inną konstrukcją są hale namiotowe, które mogą być obiektami całorocznymi z konstrukcją aluminiową, stalową lub z płyt PCV. Są one wykorzystywane jako magazyny, hale produkcyjne, namioty sportowe czy imprezowe.

Powyższe przykłady dość dobrze ilustrują, że możemy rozróżnić kilka rodzajów konstrukcji hal, nie tylko ze względu na ich docelowe przeznaczenie, ale także ze względu na materiał, który został wykorzystany przy ich budowie.