Konstrukcja absorberów akustycznych

Miękkie, elastyczne, porowate materiały, takie jak tkaniny, służą jako dobre izolatory akustyczne, ponieważ pochłaniają i odbijają większość dźwięku. Izolacja akustyczna jest zaprojektowana tak, aby pochłaniać wystarczającą ilość dźwięku, aby przetworzyć ciepło i wyemitować je z określonych lokalizacji. To, jak dobrze pomieszczenie pochłania dźwięk, jest określane przez efektywną powierzchnię pochłaniającą ścian, znaną również jako całkowita powierzchnia pochłaniająca.

Jak absorbery pochłaniają dźwięk?

absorber akustycznyCałkowite pochłanianie jest wyrażone w sabinach i jest kluczowym czynnikiem określającym czas pogłosu w salach wykładowych. Reguluje ilość dostępnej przestrzeni do pochłaniania dźwięku w pomieszczeniu, a także czas trwania pogłosu i częstotliwość dźwięku. Porowaty absorber akustyczny to porowaty materiał, w którym rozchodzenie się dźwięku odbywa się przez sieć połączonych ze sobą porów, w których energia akustyczna jest rozpraszana i przekształcana w ciepło. Zmniejsza to odbicie dźwięku i prowadzi do pochłaniania dźwięku przez ściany i inne materiały. Przykładem tego jest wkładka akustyczna stosowana w ramach silników lotniczych do tłumienia emisji hałasu z etapów sprężania i spalania. Rezonatory Helmholtza lub pochłaniacze wnękowe to perforowane struktury o bardzo małych porach. Panel pochłaniacza jest zaprojektowany do pochłaniania fal dźwiękowych o określonym zakresie częstotliwości. Składa się z materiału, który ma znaczną grubość w porównaniu do roboczej długości fali dźwięku. To samo dotyczy wentylatorów i wentylatorów stosowanych w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Można je również znaleźć w produkowanych przez szkło klimatyzatorach, klimatyzatorach, a nawet w lodówkach i lodówkach. Jest to bardzo przydatne, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na ścianie i faktycznie musimy zawiesić go pod sufitem, aby stworzyć izolację dźwiękoszczelną.