Kot brytyjski z hodowli

 

Legenda głosi, że hodowla kotów brytyjskich ma swój początek w czasach legionów rzymskich, które zabierały koty na Wysypy, by te walczyły ze szczurami, niszczącymi żołnierskie zapasy. Legenda to legenda, ale faktem jest, że hodowla kotów brytyjskich ma już stosunkowo długą historię w Wielkiej Brytanii.

Co cechuje kota z hodowli?

koty brytyjskie hodowlaKoty brytyjskie były popularnymi pupilami przez całe lata, jednak tragiczny wpływ drugiej wojny światowej na domowe zwierzęta zagroził tej rasie. Udało się ją uratować oraz pozytywnie wpłynąć na cechy rasy dzięki krzyżowaniu z persami. Obecnie koty brytyjskie również są chętnie wybieraną rasą, zarówno wtedy, gdy ma być to jedyne zwierzę w domu, jak i wówczas, jeśli mamy ich kilka. Są spokojne, towarzyskie i dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt. Nie odpowiada im tłok i hałas, znacznie bardziej wolą wylegiwanie się na słońcu bądź chodzenie krok w krok za swoim właścicielem. Jeśli chodzi o umaszczenie cechujące koty brytyjskie hodowla doprowadziła do powstania około stu pięćdziesięciu kolorystycznych odmian tej rasy. Koty są jednobarwne (tak właśnie kojarzą się właściwie każdemu, kto niewiele wie o tej rasie) albo dwubarwne, a ich sierść jest wyjątkowo gęsta i miękka, z charakterystyczną fakturą, jest też dość krótka. Koty brytyjskie mogą równie dobrze mieć sierść całkowicie czarną, białą czy cynamonową, jak i szylkretową czy dymną. Pojawia się umaszczenie point, tabby lub srebrzyste oraz wszelkie możliwe warianty pośrednie. I wiele innych.

Jeśli planujemy zakup kota z hodowli, to należy się najpierw upewnić, czy spełniamy wszystkie warunki do posiadania kota w domu. Kot powinien też pasować charakterem do naszego stylu życia, by po prostu dobrze się u nas czuł. Dietę kota warto skonsultować z hodowcą oraz lekarzem weterynarii, tak by zwierzęciu niczego nie brakowało.