Liczne aspekty zastosowań pomp pneumatycznych

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez pomp mechanicznych. Bez nich nie byłby możliwy nie tylko transport paliw na duże nieraz odległości, ale również funkcjonowanie wielu gałęzi przemysłu stanęłoby pod znakiem zapytania. Pompy odgrywają istotną rolę w dostarczaniu energii poprzez transport paliw kopalnych.

Zasada działania pomp pneumatycznych jest znana od dawna

pompy pneumatyczneOmawiany rodzaj pompy jest formą pompy wyporowej, która wykorzystuje membranę i powietrze  do przemieszczania płynu do linii tłoczenia. Elektromagnes „napędowy” składa się z zespołu elektromagnesu i sprężyny, który jest aktywowany / dezaktywowany za pomocą szeregu impulsów elektrycznych. Kiedy elektromagnes jest włączony, elektromagnes popycha membranę, która wypiera płyn. Gdy solenoid jest dezaktywowany, mechanizm sprężynowy powraca do membrany, umożliwiając przepływ większej ilości płynu z przewodu ssącego do komory gotowej do dostarczenia. Aspekt dawkowania określa się, programując pompę podając pożądane tempo dostawy. Szybkość może być dowolnie ustawiana przez operatora lub według sygnału zewnętrznego, np. z sondy analitycznej mierzącej pH. Następnie pompy pneumatyczne mogą dozować dostarczane substancje proporcjonalnie. We współczesnym świecie właściwie wszystkie rodzaje maszyn wykorzystują pompy i sprężarki do przenoszenia cieczy i gazów z miejsca na miejsce. Pompa wciąga ciecz przez wąż po lewej stronie i wypycha go przez węże po prawej stronie.

Bez pomp niemożliwe byłoby dostarczanie paliw takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, do długich rurociągów. Czasami płyny i gazy gromadzą potencjalną energię, którą mogą wykorzystać do poruszania się (np. rzeki płyną z góry ze źródła na morze przy użyciu siły grawitacji), ale często chcemy przenieść je do miejsc, w których normalnie nie docierają – a do tego potrzebujemy pomp i sprężarek.