Nowoczesne oświetlenie uliczne

Nowoczesne technologie coraz częściej są wykorzystywane w przedmiotach codziennego użytku. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, niezawodności a także przyczyniają się do zmniejszenia zużycia mediów. Przykładem mogą być chociażby źródła światła bazujące na diodach elektroluminescencyjnych.

Budowa lamp do oświetlania ulic

lampa uliczna ledZastosowanie diod LED sprawia, że dana oprawa świetlna cechuje się lepszymi parametrami w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Dotyczy to zarówno parametrów użytkowych jak i trwałości takiego rozwiązania. Warto dodać, że diody LED są dużo trwalsze niż tradycyjne źródła. Posiadają one również wysoką skuteczność świetlną co wraz z niskim poborem energii sprawia, że są one często stosowane w różnych sektorach gospodarki. Są one również wytrzymałe jeśli chodzi o oddziaływania środowiskowe. Przykładem może być chociażby lampa uliczna led, która często zastępuje tradycyjne latarnie, w których umieszczone są lampy wyładowcze. Dzięki temu w znacznym stopniu obniżany jest pobór prądu co w określonych sytuacjach umożliwia zastosowanie akumulatorów jako zasilania. Często lampy uliczne bazujące na diodach led posiadają zaimplementowane odnawialne źródła energii, które służą do ładowania akumulatorów podczas dnia. Po zmroku energia ta jest oddawana do oprawy świetlnej.

Do pozyskiwania energii najczęściej wykorzystywane są układy hybrydowe, które łączą w sobie zarówno panele fotowoltaiczne jak i również turbiny wiatrowe. W ten sposób lampa uliczna nie musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej w celu generowania światła. Takie rozwiązania są wykorzystywane szczególnie w przypadku lamp, które nie mają kluczowego wpływu na bezpieczeństwo. Jak widać rozwój technologiczny wymusza nowe zastosowania dobrze znanych elementów.