O sprzęcie w studiu nagrań

Kiedy chcemy skorzystać z usług profesjonalnego studia, warto zastanowić się nad wyborem dobrego miejsca. Na co zwrócić uwagę? Ile kosztuje nagranie materiału w takim miejscu? Czym sugerować się podczas prób nagrań? Jak długo czasu zajmuje wykonanie wszelkich niezbędnych czynności

Kilka słów o nagrywaniu i jakości głośników

głośniki studyjneMój kolega, Hubert, zajmuje się amatorsko nagrywaniem i obróbką materiału różnych, amatorskich zespołów. W przyszłości bardzo chciałby założyć własne studio nagrań. Hubert jest także perkusistą w dwóch zespołach, z którymi wydał kilka płyt i zdobył prestiżowe nagrody różnych przeglądów artystycznych. Powiedział mi, jaki sprzęt jest najważniejszy w organizacji własnej przestrzeni, która ma służyć za mini studio do nagrywania. Przede wszystkim, ważne jest, by opanować profesjonalne programy, które posiadają w sobie opcje obrabiania dźwięku. Poza tym, ważne są dobre głośniki studyjne. Pozwalają one na odtwarzanie muzyki w taki sposób, by osoba zajmująca się materiałem mogła wychwycić wszelkie niuanse. Są one szczególnie ważny, gdy nagrywa się partie wokalne i miksuje całość. W przypadku odpowiedniego wyłapania wszelkich nieścisłości, prosi się o powtórzenie danej partii. Warto też wspomnieć, że nagranie dziesięciu utworów może potrwać nawet do dwóch, trzech dni, podczas których wykonuje się ciężką pracę. Poza kluczowym znaczeniem profesjonalnych głośników, istotne jest posiadanie odpowiednich mikrofonów. Hubert mówił, że ich ilość dostępna na rynku jest ogromna. Przede wszystkim, powinno się kierować ich rozmiarami i możliwościami montażowymi. Warto też zastanowić się nad stworzeniem osobnego stanowiska do nagrywania partii wokalnych. Jest to szczególnie ważne, gdy nagrywamy w tym samym czasie zarówno instrumenty, jak i śpiew.

Tworzenie własnego studia nie jest łatwym zajęciem, wymaga wysokiego poziomu wiedzy technicznej, otwartości na nowości i odpowiednio rozwiniętego zmysłu słuchu. Hubert poleca wszystkim, którzy chcą się tym zając, podejmowanie amatorskich prób, które pozwolą wczuć się w profesjonalistę i zrozumieć trud jego pracy.