W każdym budynku inwentarskim należy zwrócić szczególną uwagę na straty ciepła. Okazuje się, że jeśli okna, drzwi i ściany są niewłaściwie izolowane, to straty ciepła są bardzo duże. Wiadomo, że w przypadku takich zwierząt gospodarskich jak krowy nie ma to ogromnego znaczenia, bo wytrzymują one nawet niskie temperatury i ich wydajność nie spada.
Okna w budynkach inwentarskich generujące oszczędności
Jednak już w przypadku trzody chlewnej ma to ogromne znaczenie, bo są to zwierzęta, które potrzebują wysokiej temperatury – zwłaszcza w takich sektorach jak porodówka czy odchowalnia prosiąt. Oprócz tego okna zapewniają też dostęp promieni słonecznych. Przyczyniają się one do oświetlenia pomieszczeń inwentarskich. Zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi zabrania się hodowli zwierząt w ciemności. Dlatego wszechstronne okna inwentarskie producent powinny być dobierane odpowiednio do danego budynku. Mają one przede wszystkim spełniać wszystkie swoje funkcje – nie tylko izolować termicznie, ale też zapewniać dostęp do światła. Zapewnienie zwierzętom sztucznego oświetlenia jak najbardziej jest możliwe, ale trzeba pamiętać o tym, że takie oświetlanie pomieszczeń wiąże się z wysokimi rachunkami za zużycie prądu elektrycznego. Lepiej więc postawić na naturalne światło słoneczne. Poza tym oświetlanie światłem sztucznym także jest regulowane prawnie. Jeśli hodowca zamierza korzystać ze światła sztucznego, to musi oświetlać pomieszczenia przez co najmniej 8 godzin dziennie.
Natężenie światła sztucznego musi wynosić wtedy co najmniej 40lx. Jak widać, wybór odpowiednich okien inwentarskich przyczynia się do zwiększenia oszczędności. Budynki oświetlone naturalnie nie zużywają takiej ilości prądu elektrycznego jak te, w których korzysta się tylko i wyłącznie ze światła sztucznego. Dlatego warto inwestować w dobre okna inwentarskie.