Opiekun w Niemczech

 

Młodzi ludzie nie mają bariery językowej i bez obaw wyjeżdżają zagranicę na wakacje, czy do pracy. Osoby starszej daty mają z tym problem, bo nieznajomość języka powoduje wiele ograniczeń w znalezieniu pracy. Jednak jest parę zawodów, które go nie wymagają. 

Jakie są obowiązki opiekunki osób starszych?

opiekunka osoby starszej niemcy bez znajomości językaW przeważającej części do pracy zagranicę jako opiekunka, jadą kobiety w wieku od trzydziestu pięciu do nawet sześćdziesięciu lat. Są to osoby, które potrzebują zarobić więcej pieniędzy w relatywnie szybkim czasie. Opiekunka osoby starszej Niemcy bez znajomości języka obcego, znajdzie pracę w agencji pracy tymczasowej. Znajdują się tam oferty pracy dla opiekunek w Niemczech na podstawie umowy o pracę. Korzystając z takiej oferty mamy pewność gdzie jedziemy, jakie zastaniemy warunki i ile zarobimy. Praca polega na dwudziesto cztero godzinnej opiece, siedem dni w tygodniu. Osoba jadąca do Niemiec do pracy mieszka razem z osobą, którą się opiekuje, lub w wynajętym, pobliskim mieszkaniu. Jest to dość ciężka praca, bo często starsza osoba zachowuje się jak małe dziecko, więc trzeba być czujnym i mieć oczy dookoła głowy. Zdecydowanie łatwiej jechać do pracy jeżeli się zna język, ale bez jego znajomości też można pracować. Wystarczy poznać podstawowe zwroty i mieć ze sobą podręczny słownik języka niemieckiego. Na pewno dużo się nauczymy w trakcie pobytu w Niemczech, bo się osłuchamy z wymową i akcentem. Opiekun osoby starszej z pewnością musi mieć w sobie dużo empatii i zrozumienia.

Praca w takim charakterze trwa najczęściej około sześciu miesięcy, po których wracamy do kraju. Można pracować dłużej, lub po krótkiej przerwie powrócić do tej samej o osoby. Jeżeli będziemy umieli język niemiecki, to z pewnością więcej zarobimy, bo nasza stawka wzrośnie.