Pielęgnowanie ogrodu na wiosnę

Wiosenny ogród musi być kwiecisty, dobrze utrzymany i wolny od chorób i szkodników. W ten sposób staje się cudowną przestrzenią do kontaktu z naturą, idealną na chwile spędzone obok dzieci, przyjaciół i krewnych. Ale jak sprawić, by ogród był ładny? Wystarczy go pielęgnować.

Nawożenie i przycinanie roślin elementem pielęgnacji ogrodu

pielęgnacja ogrodów - BydgoszczW sezonie wiosennym, gdy temperatura rośnie, natomiast dzień staje się dłuższy, zaczyna się okres wegetacyjny, czyli taki, w którym rośliny zaczynają się rozwijać. Aby cieszyć się ich pięknem, warto jest przeczytać o tym, jak powinna się odbywać pielęgnacja ogrodów – Bydgoszcz ma wiele pięknych terenów przydomowych, ponieważ tutejsi mieszkańcy dbają należycie o swoje ogródki lub wynajmują specjalistyczne firmy. Najważniejsze w pielęgnacji jest nawożenie ogrodu na wiosnę, gdyż w tym okresie zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest większe. Mamy do wyboru dwa rodzaje nawozów: mineralny oraz organiczny. Nawóz mineralny jest stosowany dolistnie lub doglebowo. Największą korzyścią jego stosowania jest szybkie wchłanianie składników odżywczych, które daje rezultaty w ciągu kilku dni oraz niski koszt. Takie nawozy do pielęgnacji ogrodów są zwykle stosowane w płynie. W przypadku zaś nawozu organicznego, stosuje się doglebowo obornik, próchnicę lub kompostownik. Pomaga to glebie uzyskać dobrą strukturę i jest uważany za ekologicznie poprawny. W wiosennej pielęgnacji ogrodu istotną rolę odgrywa przycinanie suchych gałązek roślin. To własnie pierwsze cieplejsze dni są idealne do przycinania, ponieważ stymulują tworzenie się pąków oraz nadają roślinom piękniejszy kształt i eliminują chore, zniekształcone gałęzie, co przyczynia się do zapobiegania niektórym chorobom.

Pielęgnacja ogrodu to proces, który należy wykonywać regularnie o każdej porze roku, a nie tylko wiosną. Oprócz nawożenia i przycinania gałęzi w zakres pielęgnacji wchodzi również oczyszczanie gleby z chwastów, spulchnianie gleby czy tez grabienie liści oraz nawadnianie.