Podstawowe systemy udoju krów i ich charakterystyka

 

Dla obór wolnostanowiskowych dedykowane są hale udojowe, które charakteryzują się nowoczesną konstrukcją i zaawansowanymi rozwiązaniami. Dodatkowymi zaletami jest również łatwy dostęp do zwierząt, wydajność w procesie produkcji mleka, oraz liczne dodatkowe elementy wyposażenia.

Rodzaje wolnostanowiskowych systemów doju krów

hale udojoweNa rynku mamy dostęp do kilku rodzai systemów udoju krów. Ich wielkość i zastosowane rozwiązania technologiczne, zależą od wielkości posiadanego stada. Mogą więc to być hale udojowe, zarówno dla bardzo dużych stad jak i tych bardzo małych. Możemy wyróżnić trzy rodzaje takich systemów: Dojarnie karuzelowe, standardowe hale udojowe, oraz hale udojowe „Rybia Ość”. Karuzelowy system dojenia to alternatywa na szybki i efektywny sposób dojenia dużych stad. Jest to system z jednej strony oceniany jako najszybszy, a z drugiej strony niewymagający dużego nakładu pracy. Związane jest to z nieprzerwanym ruchem krów, co w dużej mierze redukuje związany z tym stres, zarówno dla samych krów jak również dla operatorów. Hale karuzelowe dostępne są w rozmiarach od 30 do 80 stanowisk udojowych. Ich podstawowe zalety to: wykonana ze stali nierdzewnej podłoga, wraz z niezbędnymi połączeniami dla rurociągów, ocynkowana ogniowo platforma ze zwiększoną odpornością na środki chemiczne, łatwość w czyszczeniu, łatwa eksploatacja, oraz zastosowanie bezobsługowych podzespołów mechanicznych i elektronicznych. W takich systemach, możliwe jest również dołączenie dodatkowych aplikacji, związanych z zarządzaniem stada, oraz identyfikacją krów.

Hale typu standardowego, oraz tak zwane „Rybia Ość” są najbardziej efektywnymi systemami dla małych i średnich stad. Podstawowymi zaletami tych systemów jest konstrukcja umożliwiająca dojenie, w środowisku wolnym od stresu dla krów, bardzo dobra widoczność podczas doju, oraz łatwy dostęp do wymion.