Dziś na rynku spotykamy trzy typy siłowników: siłownik hydrauliczny, pneumatyczny oraz siłownik elektryczny. W poniższym tekście uzasadnimy dlaczego pierwszym wyborem dla zastosowań w medycynie, przemyśle, domu, a nawet kosmosie jest siłownik elektryczny.
Siłowniki elektryczne podstawą rozwoju techniki dźwigowej
Pierwszą cechą siłownika elektrycznego jest jego przewaga ekonomiczna nad siłownikami hydraulicznym i pneumatycznym. Siłownik elektryczny wykorzystuje prostszą i bardziej energooszczędna transmisję energii. Może pracować pod zasileniem prądu zmiennego (AC) o wartościach od 115 do 400 V lub prądu stałego (DC) o wartościach 12, 24, 36 V. Ponadto łączenie siłownika elektrycznego w zestawy siłowników jest łatwiejszy dzięki programowalnemu sterowaniu. Obsługa techniczna ogranicza się właściwie tylko do kontroli serwisowych. Z reguły bez konieczności wymiany części czy wymiany olejów rozprężnych. Niewielkie czynności zabezpieczające prowadnice należy jedynie wykonać gdy siłownik pracuje w skrajnych warunkach. Siłownik elektryczny ze względu na swą b. cichą pracę znajduje zastosowanie np. w medycynie, laboratoriach naukowych. Bardzo często jest też wykorzystywany w przemyśle rozrywkowym (windy i trapy sceniczne). Z uwagi na swoją bezawaryjność i odporność na czynniki zewnętrzne oraz dużą siłę „udźwigu” możemy go spotkać również w przemyśle. NASA umieszcza siłowniki elektryczne w pojazdach kosmicznych wykorzystując ich możliwości przy wykonywaniu bardzo precyzyjnych prac.
Biorąc pod uwagę walory użytkowe siłownik elektryczny w najbliższym czasie stanie się podstawowym urządzeniem ułatwiającym, unoszenie, przesuwanie czy stabilizowanie różnego rodzaju elementów. element robotów humanoidalnych (zastępujący mięśnie i szkielet).