PTSD czyli zespół stresu pourazowego

W życiu człowieka pojawiają się różne kryzysowe sytuacje, z którymi jakoś trzeba sobie poradzić. Niektóre z nich są tak silne, obciążone dużym bagażem emocji, że powodują traumę. Skutki tej traumy mogą być odczuwalne w późniejszym życiu i osoba chora najczęściej wie, że przyczyną objawów jest uraz z przeszłości.

Pomoc psychoterapeuty w leczeniu zaburzeń pourazowych

psychoterapeuta krakówW amerykańskich filmach coraz częściej pojawia się temat wspomnianego PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego. Jest to zespół, który pojawia się u różnych ludzi i na dłuższą metę nie pozwala normalnie funkcjonować. Najczęściej PTSD występuje u weteranów wojennych, ofiar gwałtu. Może pojawić się u osób, które otrzymały diagnozę medyczną zagrażającą życiu. Torturowanie, przeżycie katastrofy, kataklizmu, wypadku komunikacyjnego, śmierci bliskiej osoby mogą być również przyczyną zaburzenia, jakim jest PTSD. Na szczęście psychoterapeuta kraków pomoże w leczeniu tego schorzenia. W zespole stresu pourazowego pojawia się wiele różnych objawów somatycznych. Bardzo często pojawiają się one nocą – osoba z zaburzeniem nie może zasnąć, ma częste koszmary, budzi się z krzykiem, oblana potem. Osoba z PTSD bardzo często jest nadwrażliwa, cierpi na wybuchy gniewu (czasami nawet wcale nie dostosowane do danej sytuacji). Czujność osoby z zespołem stresu pourazowego jest ciągle wzmożona. Osoba ma trudności z utrzymaniem koncentracji, nie może się na niczym skupić.

Zespół może wystąpić już po kilku miesiącach od bardzo stresującego wydarzenia. Na początku terapii często stosuje się leki przeciwlękowe, uspokajające, nasenne. W trakcie trwania psychoterapii leki są stopniowo odstawiane, a pacjent uczy się, jak radzić sobie z objawami stresu pourazowego i jak się ich całkowicie pozbyć. Terapia jest tutaj zdecydowanie najlepszą metodą leczenia.