Jak sama nazwa mówi, złączka pneumatyczne służą do złączenia różnych, dotąd osobnych, elementów instalacji pneumatycznych. Przez potrzebę przełączenia danych części, wynikającą z rozbudowy całej konstrukcji instalacji lub ich wymiany, złączki zostały zaprojektowane w taki sposób, by szybko, sprawnie i z łatwością można było je odpiąć i przypiąć ponownie.
Różne złączki wtykowe pneumatyczne
Same w sobie złączka pneumatyczne dzielą się na dwie kategorie – wtykowe i skręcane, jednak dzisiaj chcemy zająć się tylko różnymi podtypami złączek pneumatycznych wtykowych, które charakteryzują się sprawniejszą i bardziej intuicyjną obsługą niż te skręcane, a sama obsługa trwa po prostu krótszy okres czasu. Złączka wtykowa pneumatyczna wygląda konkretnie i najczęściej kojarzymy ją z niebieską gumą i metalową częścią. Jednak złączka wtykowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału i właśnie tak je dzielimy – na te wykonane z tworzywa sztucznego, z mosiądzu, z mosiądzu niklowanego, z poliamidu, z acetylopolimeru, ze stali nierdzewnej. Każdy rodzaj złączka wtykowego pneumatycznego wykorzystuje się w innych dziedzinach przemysłu. Chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, maszynowym, elektrotechnicznym – wszędzie, gdzie wykorzystuje się instalacje pneumatyczne, czyli, we współczesnym świecie, praktycznie w każdym osobnym miejscu. W zależności od tego, gdzie złączka są wykorzystywane, mają różną maksymalną odporność na nacisk ciśnienia, jednak najczęściej nie jest to więcej niż piętnaście lub szesnaście bar. Oczywiście, istnieją złączka wtykowe pneumatyczne, które wytrzymają ciśnienie powyżej szesnastu bar, jednak takie są rzadsze niż inne.
Niezależnie od tego, gdzie pójdziemy, możemy natknąć się na złączka. Nowoczesny świat nie istnieje bez instalacji pneumatycznych, a te nie istnieją bez złączek – niezależnie, czy wtykowych czy skręcanych.