Rola analizatorów parametrów sieci

 

Istnieje wiele miejsc, gdzie informacja o tym, czy prąd w sieci ma odpowiednie parametry, jest niezwykle ważna. Aby dowiedzieć się, jakie parametry spełnia prąd elektryczny w sieci, musimy skorzystać z nowoczesnych urządzeń, które na bieżąco mierzą i badają jakość prądu elektrycznego. Tymi urządzeniami są specjalistyczne analizatory, stosowane w przemyśle i w wielu innych miejscach.

Nowoczesne analizatory parametrów prądu elektrycznego

analizatory parametrów sieciTego typu urządzenia są wyposażane w wyświetlacze, na których ukazują się nam wszystkie dane, które są potrzebne do określenia jakości prądu, jaki jest wysyłany do danego miejsca w sieci. Analizatory parametrów sieci mogą nas zatem poinformować o tym, jaka jest wartość skuteczna napięcia, moc czynna czy bierna. Tego typu urządzenia są w pełni konfigurowalne, a ich konstrukcja pozwala na wgrywanie własnych elementów konfiguracyjnych i sterujących poprzez interfejs USB. Dzięki analizatorom możliwe jest wcześniejsze wyłapanie nieprawidłowości, jakie zachodzą w sieci elektrycznej w budynku przemysłowym czy prywatnym. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy prąd elektryczny zasila wszelakie urządzenia. Wiele z nich jest niezwykle wrażliwych na wahania parametrów w sieci elektrycznej, a analizatory pozwalają na szybką reakcję podczas ich występowania. Z analizatorów mogą korzystać wykwalifikowani pracownicy zakładów energetycznych lub osoby, które przejdą właściwe szkolenie z zakresu reagowania na komunikaty analizatora.

Parametry sieci są strzeżone przez urządzenia, na których można polegać, prowadząc zakład przemysłowy, oraz inną firmę, do której musi być dostarczona energia elektryczna najwyższej jakości. Dzięki tym urządzeniom właściciele firm mogą uniknąć ewentualnych kosztownych awarii sprzętowych.