Specjalistyczne badania kleszczy

 

Niewielkie pajęczaki powszechnie występują pod naszą szerokością geograficzną. Niektóre z nich mogą być naprawdę niebezpieczne. Mowa oczywiście o kleszczach, które niekiedy przenoszą groźne choroby zarówno dla zwierząt, jak i dla człowieka. Zazwyczaj dosyć szybko udaje się dosyć szybko stwierdzić, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.

Każdy kleszcz powinien zostać zbadany pod kątem boreliozy

badanie kleszczaWiosna zbliża się wielkimi korkami. Wkrótce będziemy coraz częściej wychodzić na długie spacery i spędzać czas na łonie natury. Warto podkreślić z całą mocą, że późną wiosną oraz latem w nadmiarze występuje u nas populacja kleszczy. Te drobne pajęczaki potencjalnie mogą nieść za sobą duże zagrożenie dla naszego życia oraz zdrowia. Część z nich jest nosicielami bardzo groźnych chorób, takich jak chociażby borelioza. Ugryzienie przez kleszcza może wywołać zapalenie opon mózgowych. Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że lepiej zapobiegać, niż leczyć groźne schorzenia. Z tego też powodu profesjonalne badanie kleszcza pod katem występowania groźnych chorób nie jest jakimś przesadnym środkiem ostrożności. Badanie kleszcza można przeprowadzić w specjalistycznym laboratorium. Na wyniki nie trzeba zbyt długo czekać. Warto jednak podkreślić, że nawet, jeśli wynik okaże się pozytywny, nie trzeba od razu wpadać w panikę. Bywa, ze pomimo kontaktu z zakażonym kleszczem nie zachorujemy z powodu boreliozy. Wiele zależy od indywidualnej odporności pacjenta.

Kleszcz potrafią być naprawdę bardzo niebezpieczne. Z tego też powodu warto zanieść usuniętego kleszcza do badania pod kątem występowania boreliozy. Warto podkreślić z całą mocą, że borelioza wykryta stosunkowo wcześnie może być z powodzeniem leczona i nie wywołuje poważnych skutków zdrowotnych.