Sucha kąpiel kwasowęglowa

 

W wielu uzdrowiskach, a czasem również w spa możemy spotkać ofertę kąpieli kwasowęglowych, zarówno suchych jak i mokrych. Warto się nimi zainteresować, ponieważ bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie.

Kto powinien korzystać z suchych kąpieli kwasowęglowych?

suche kąpiele kwasowęglowePrzy kąpielach kwasowęglowych wykorzystuje się dwutlenek węgla. Może być on dodany do wody, ale popularne są również tzw. suche kąpiele nazywane też inaczej gazowymi. Polegają one na tym, że pacjent zostaje zamknięty w specjalnej kapsule przypominającej skrzynię od szyi w dół. Nie trzeba się do takiego zabiegu rozbierać. Odpowiednie stężenie dwutlenku węgla rozszerza naczynia krwionośne, co przyczynia się do polepszenia krążenia krwi w całym organizmie i poprawia wydolność oddechową. Zarówno mokre jak i suche kąpiele kwasowęglowe skutecznie obniżają ciśnienie krwi, co jest widoczne po serii zabiegów. Zaraz po takiej kąpieli pacjent jest zrelaksowany i odprężony, poprawia się jego nastrój, może nawet poczuć się senny. Kąpiele kwasowęglowe polecane są szczególnie dla osób z cukrzycą, zaburzeniami układu krążenia i miażdżycą czy reumatyzmem. Co więcej zabiegi wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu w organizmie, dotlenienie i odżywienie komórek. Kąpiel trwa od 10 do 20 minut, można z niej korzystać 2-3 razy w tygodniu. Jak każdy zabieg, oprócz zalet kąpiele kwasowęglowe maja też przeciwwskazania. Są nimi przebyty zawał, niewydolność krążeniowa, ciężka anemia, problemy z krzepnięciem krwi czy miażdżyca naczyń wieńcowych.

Kąpiele kwasowęglowe to nie tylko doskonały relaks, ale i sposób na walkę z różnymi chorobami i nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zanim jednak z nich skorzystamy warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań.