Nowoczesne zakłady przemysłowe są zautomatyzowane co zapewnia dodatkowe korzyści. Jedną z największych zalet zastosowania układów automatyki przemysłowej w zakładzie jest wzrost wydajności oraz zwiększenie powtarzalności produkcji. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na podniesienie jakości produktu końcowego.
Proces produkcji szafy sterowniczej
Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich mechanizmów sterowania. To właśnie sposób sterowania wpływa obecnie w największym stopniu na wydajność procesu oraz jego przebieg. Na rynku istnieje wielu producentów podzespołów elektronicznych z przeznaczeniem do zastosowań przemysłowych. Z reguły komponenty te nie różnią się w sposób znaczący od siebie. Zarówno wszelkiego rodzaju układy sterowania, regulacji, pomiaru czy kompensacji znajdują się w szafie sterowniczej. Szafa sterownicza jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie kierowaniem urządzeń wykonawczych do których należeć mogą między innymi silniki prądu stałego, siłowniki czy elektrozawory. W takiej szafie znajdują się między innymi sterowniki programowalne oraz zabezpieczenia wraz z okablowaniem. Warto dodać, że produkcja szaf sterowniczych nie należy do najłatwiejszych. Precyzja wykonania wpływa tutaj w sposób znaczący na poprawne działanie urządzeń zintegrowanych w ramach systemu. W związku z tym, do wykonania szafy sterowniczej zawsze należy zatrudniać tylko sprawdzone firmy lub fachowców z odpowiednimi kompetencjami. Błąd w sztuce na tym etapie może skutkować częstymi awariami w czasie eksploatacji instalacji.
To z kolei prowadzi do zastojów w procesie technologicznym co jest absolutnie niedopuszczalne. Wszelkie przestoje prowadzą bowiem do strat materialnych oraz finansowych. W wyniku przestoju linii technologicznej może się okazać, że półprodukty z których wykonywany jest produkt końcowy stracą swoje właściwości i nie będą się one nadawały do dalszego użytku. Jak widać rola szaf sterowniczych jest bardzo ważna, warto więc zadbać o ich prawidłową produkcję.