Każdy pracownik zakładu przemysłowego oraz firm związanych z przemysłem i pracujących z maszynami doskonale wie, jak ważne jest utrzymanie wykorzystywanych sprzętów w porządku. Wykonywanie diagnostyki technicznej i przeglądów jest istotne, dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz dla jakości wykonywanych produktów.
Związek między maszynami a wibrodiagnostyką
Sprawność i poprawne działanie maszyn uzależnione są od zachowania standardowych parametrów ich pracy. Do tych zalicza się między innymi poziom generowanych drgań. Szczególnie podatne na zmiany są urządzenia i ich części, takie jak wentylatory czy silniki, które pozostają w ruchu, pomimo braku wykonywanych przy ich pomocy czynności. Może to doprowadzić do ich awarii, dlatego bardzo ważna jest ich regularna kontrola. Zapewnia ją wibrodiagnostyka, czyli diagnozowanie stanu technicznego urządzeń pod kątek poziomu i jakości drgań, które generują. Dzisiejsza technologia zapewnia nowoczesne urządzenia pomiarowe, które korzystnie wpływają na jakość otrzymywanych wyników. Analiza danych, które dostarczone zostają dzięki temu badaniu, umożliwia dynamiczne wyważenie i centrowanie maszyn. Dzięki wibrodiagnostyce wykrywanie nieprawidłowości w maszynach wirnikowych oraz tłokowych i ich eliminowanie jest szybsze. Można wykryć nią między innymi kosztowne awarie, katastrofy ekologiczne czy zagrożenia, dotykające bezpośrednio pracowników obsługi. Stosowanie badań wibrodiagnostycznych zapewnia znacznie mniejsze koszty związane z utrzymaniem maszyny, a także znacząco ogranicza liczbę przestoi i wydłuża żywotność maszyny.
Kontrola wszystkich elementów, które wpływają na jakość oraz bezpieczeństwo pracy jest bardzo ważna. Dbając o prawidłowe funkcjonowanie maszyn, dba się jednocześnie o komfort pracy pracowników, a także o coraz lepszą jakość wytwarzanych produktów. Finalny efekt uszczęśliwia zarówno pracodawcę i pracowników, jak i klientów zakładu.