VoIP – co to takiego?

Telefony są już dziś niezbędnym i nieodłącznym elementem naszego życia. Używamy ich w pracy, w domu czy na wakacjach. Czasami posiadamy po kilka telefonów – prywatny komórkowy, służbowy, stacjonarny… Wszystkie są nam potrzebne do załatwienia rożnego typu spraw. Jeśli chodzi o różnice między telefonem stacjonarnym a komórkowym, każdy potrafi je wskazać. Natomiast w przypadku telefonów typu VoIT sprawa nie jest już tak oczywista.

Jakie zalety ma telefon VoIP?

telefony voipPozornie taki telefon nie różni się od zwykłego aparatu stacjonarnego. Wygląd zewnętrzny jest bardzo zbliżony. Klawiatura jest taka sama, przyciski z cyframi, oznaczeniami i poszczególnymi opcjami również wyglądają identycznie. Funkcje są również te same – można wykonywać połączenia, odbierać je czy przekierowywać. Podstawową różnicą jest to, że połączenie nawiązywane jest za pomocą Internetu, głos zaś przekazywany jest cyfrowo. Co więcej, taki telefon można zamontować samodzielnie, bez potrzeby wzywania specjalistów. Zajmie to kilkanaście minut. Na tym jednak różnica wcale się nie kończą. Telefony VoIP mają tym lepszą jakość połączania, im szybsze i lepsze jest łącze internetowe, z którego się korzysta.Większość aparatów energię do działania czerpie wyłącznie z kabla internetowego. Nie trzeba ich w żaden sposób dodatkowo zasilać. Dzięki temu mozna ograniczyć liczbę kabli.W ten sposób z naszego otoczenia znikają splątane przewody od różnych urządzeń, które często potrafią denerwować.

Co więcej, tego typu telefony mogą przyjmować większą liczbę połączeń i swobodnie przełączać się między różnymi rozmówcami. Są bowiem powiązane z kontem użytkownika, a nie z konkretnym numerem telefonu. Pozwala to ograniczyć liczbę połączeń nieodebranych i ułatwić kontakt z rozmówcami. Jest to bez wątpienia doskonały wynalazek techniczny.