W roku 2018 wartość polskiego sektora budowlanego ma szansę osiągnąć wartość nieco ponad 200mld złotych, co będzie stanowić prawie 10% rocznego PKB. To o blisko 4.7% więcej niż w rekordowym 2011r., w którym stawka ta wyniosła około 191mld. Tendencja wzrostowa ma w dalszym ciągu rozwijać się aż do 2020r., w wyniku czego wzrasta popularność energooszczędnych projektów architektonicznych, których celem jest poprawa efektywności energetycznej w obrębie dużych aglomeracji miejskich oraz domów jednorodzinnych.
System IBS – energooszczędne rozwiązanie dla domu
Rynek budowlany w Polsce jest ściśle związany z gospodarką nieruchomościami, a w szczególności z działalnością firm deweloperskich, które wg danych statystycznych GUS w okresie od stycznia do września br. oddały do użytku 77,4 tys. mieszkań, natomiast inwestorzy indywidualni zrealizowali około 16% mniej projektów w porównaniu z deweloperami. Łącznie w pierwszych trzech kwartałach 2018r. na rynku nieruchomości pojawiło się blisko 128tys. nowych mieszkań. Sektor budownictwa mieszkaniowego, obecnie silnie determinowany przez nowelizację ustawy w zakresie odnawialnych źródeł energii musi zmierzyć się z szeregiem nowych wyzwań, których celem jest osiągnięcie wysokowydajnego modelu zarządzania zasobami energetycznymi. Nowoczesne domy energooszczędne z Warszawy wykorzystują zaawansowane możliwości inteligentnych algorytmów sterujących odpowiedzialnych za zarządzanie oraz koordynację poszczególnych procesów w obrębie budynków. Dzięki systemom sterującym mamy możliwość bezpośredniego wpływania na zużycie energii elektrycznej w naszych domach i mieszkaniach poprzez ustalanie harmonogramu ogrzewania, kontrolowania natężenia oraz czasu oświetlenia w poszczególnych strefach użytkowania a nawet zdalnej obsługi urządzeń AGD. Wyposażone w inteligentne, samouczące się algorytmy sterowania numerycznego domowe software skorelowane są z zewnętrznymi czujnikami atmosferycznymi a także posiadają wydajne strategie zarządzania zasobami energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych. Celem podniesienia efektywności działania budynków realizowanych w konwencji Inteligent Smart Building bardzo często architekci ubiegają się także do rozbudowania instalacji o wysokowydajne panele fotowoltaiczne, dzięki czemu całokształt projektu tworzy w pełni przyjazną, samowystarczalną przestrzeń zasilaną w pełni ekologicznym prądem zielonym.
Nowoczesne oprogramowania Building Menagement Sysems pozwalają nam sprawować kontrolę nad niemalże każdym zdigitalizowanym procesem w obrębie budynku, począwszy od przystosowywania optymalnego harmonogramu ogrzewania, poprzez algorytmy odpowiedzialne za pracę role zewnętrznych, automatyki bram aż do indywidualnego kreowania scen świetlnych. Ideą tworzenia projektów architektonicznych typu smart było nie tylko stworzenie komfortowych warunków użytkowania ale także współpraca pomiędzy poszczególnymi obiektami jako zintegrowanego elementu rozbudowanej infrastruktury miejskiej, celem stworzenia zoptymalizowanego systemu zarządzania zasobami oraz przesyłu energii elektrycznej.