Wydajne rębaki ciągnikowe

Rębaki są podstawowym narzędziem wykorzystywanym do rozdrabniania pozostałych po wycince drzew odpadów w postaci gałęzi wraz z odrostami. Można nimi rozdrobnić na zrębki również mniejsze pnie drzew, zdrewniałe krzewy i inne odpady. Zainteresowanie rębakami do drewna wciąż rośnie powodując wzrost rodzimej produkcji tych urządzeń, które są bardzo dobrej jakości w dobrej cenie.

Rodzaje rębaków do drzewa

rębak do ciągnikaAby uzmysłowić sobie jak wiele modeli rębaków do drewna jest dostępnych na rynku wystarczy przedstawienie krótkiego podziału. Ze względu na rodzaj napędu rębaki do drewna dzielimy na spalinowe, elektryczne oraz ciągnikowe. W każdej z tych grup występuje mnóstwo modeli o bardzo różnych parametrach pracy. Mamy rębaki zupełnie małe dla posiadaczy ogrodów oraz rębaki o różnych średnich wartościach parametrów do ogromnych maszyn zdolnych przerabiać ogromne pnie. Największym zainteresowaniem cieszą się rębaki średnie do maksymalnego przerobu materiału o średnicy 15 cm. Dość dużym zainteresowaniem cieszy się rębak do ciągnika którego napęd jest pobierany z silnika traktora za pośrednictwem wału odbioru mocy. Są to rębaki bezpośrednio zawieszane na trójpunktowym układzie zawieszenia lub umieszczone na kołach. Ich mocną stroną jest wyjątkowa mobilność i możliwość dotarcia wraz z ciągnikiem do bardzo trudnych miejsc w terenie.

Rębaki ciągnikowe posiadają w swojej budowie takie same elementy jak wszystkie inne grupy rębaków poza napędem. Napęd z ciągnika zabezpieczony jest sprzęgłem aby umożliwić w razie potrzeby zatrzymanie pracy urządzenia. Stosowanie rębaka ciągnikowego eliminuje konieczność transportu materiału drzewnego do bazy ponieważ całą pracę wykonuje się na miejscu. Oprócz tego załadunek zrębków może odbywać się na przypę, którą ciągnie traktor.