Wykonanie odwiertów geologicznych przed budową domu

Zanim zaczniemy współpracę z architektem przy projekcie naszego domu lub innej zaplanowanej inwestycji. Warto zbadać ziemię na której będzie stał budowany przez nas budynek po przez zrobienie badań geologicznych wykonywanych przez specjalistyczną firmę, która dokładnie powie nam jakie są warstwy ziemi i jaka może być przyszła historia działki.

Badanie geologiczne przed budową domu

odwiert geologicznyGłównym celem takich działań jest dostarczenie klientowi wszystkich niezbędnych informacji o gruncie w stanie pierwotnym na jakim ma być prowadzona inwestycja. W zależności od tego jaka inwestycja będzie realizowana wykonuje się odwierty o głębokości od trzech do sześciu metrów. Odwiert geologiczny daje nam swego rodzaju prognozę transformacji gruntu na przestrzeni kilku a nawet kilkudziesięciu lat. Zasadą jest robienie odwiertów głębszych przynajmniej o dwa metry niż maksymalna głębokość budowanego budynku. Oznacza to, że w przypadku budowania domu z podpiwniczeniem odwiert taki musi być głębszy niż w przypadku domu bez podpiwniczenie. Badania takie są możliwe przy dobrej znajomości procesów, które zachodzą w przyrodzie. Najważniejszymi informacjami opisanymi i zawartymi w takiej opinii są przekroje geologiczne jakie występują w glebie. Z konkretnym wyszczególnieniem warstw. Równie ważną informacją jest podanie podstawowych parametrów geotechnicznych, na podstawie których projektant przeprowadzi ocenę w jaki sposób budynek będzie osiadać. Opis taki musi również zawierać opis na jakim poziomie są wody gruntowe, jest to ważna informacja jeśli chcemy budować dom z podpiwniczeniem oraz pozwoli na określenie jakich zabezpieczeń fundamentowych powinno się użyć. 

Przeprowadzenie takich badań jest rzeczą niezbędną w przypadku chęci wybudowania własnego domu. Koszty takich badań są bardzo różne i zależą od ilości wykonywanych odwiertów średnia cena to około 70 zł m/b. Do wykonywania takich badań używa się różnego rodzaju wiertła, które są przystosowane do konkretnych gruntów.