Zabytkowe zegary astronomiczne

 

Będąc na wycieczce w Pradze można zobaczyć wiele pięknych zabytków, widoków i urokliwych uliczek. Praga jest miastem wyjątkowym, które potrafi oczarować swoją zabytkową zabudową i kilkuset letnią architekturą. To miasto idealne dla amatorów zwiedzania i spędzania czasu pośród ciekawego otoczenia.

Pod praskim zegarem astronomicznym

zegar astronomicznyWśród zabytków znajdujących się w Pradze kilka jest szczególnie ciekawych. Najbardziej znanymi są Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą, Most Karola, Złota Uliczka czy chociażby Loreta, czyli kompleks barokowych budynków sakralnych. Zwiedzającym oraz sympatykom Pragi dobrze znany jest także zegar astronomiczny, usytuowany na jednej ze ścian Ratusza Staromiejskiego. Skonstruowany został on w 1410 roku i do dziś jest jednym z najbardziej znanych zegarów tego typu. Zegar składa się z trzech podstawowych części: astronomicznej, kalendarzowej oraz animacyjnej. Typowy zegar astronomiczny to rodzaj urządzenia, które pokazuje czas zjawisk astronomicznych. Są to zjawiska takie, jak względne położenie Słońca, Księżyca i innych ciał niebieskich, bieżący znak zodiaku, czas gwiazdowy i inne dane z dziedziny astronomii. Najbardziej znane zegary tego typu znajdują się właśnie w Pradze, a także w Strasburgu oraz Stralsundzie. Także Polska posiada swój niewielki zegar zjawisk astronomicznych. Znajduje się on na ratuszu Wrocławia. Można wyróżnić również takie nazewnictwo w elementach oświetlenia. Taki zegar dzięki połączeniu z odpowiednią aplikacją w telefonie pozwala na włączanie i wyłączanie oświetlenia lub innych odbiorników elektrycznych zgodnie z porą dnia. Jednym słowem to inny rodzaj automatu zmierzchowego.

W poprzednich wiekach ludzie używali innych urządzeń i wynalazków, aby wskazać godzinę i porę dnia. Wiązało się to w dużej mierze z astronomią, dlatego odkryto zegar astronomiczny. Ten wynalazek łączy w sobie idealnie cechy zwykłego zegara oraz przyrządzenia do pokazywania informacji astronomicznych.