Zawód concierge poszukiwany

 

Czy spotkaliście się kiedyś ze słowem concierge? W polskim języku funkcjonuje słowo konsjerż i jest raczej mało popularne jak i sam zawód. Tak, mowa o wykonywanej profesji. Jest to zawód jeszcze mało popularny w Polsce, ale w Europie znany jest od średniowiecza. Dawniej był on odpowiedzialny za zapalanie i gaszenie świec we wszystkich korytarzach i komnatach na zamku.

Kim są współcześni conciergowie?

conciergeW dobie nowoczesnej technologi, gdzie światło może już być zapalane na polecenie głosowe mogło by się wydawać, że zawód concierge wyginął. Nic bardziej mylnego. Zawód ten nadal funkcjonuje i ma się świetnie zwłaszcza w Ameryce oraz w Europie zachodniej gdzie biznesmeni nie zapomnieli o concierge. Zmieniły się obowiązki ale samo stanowisko pozostało. W Polsce jeszcze jesteśmy na etapie kiełkowania tego zawodu. Obecnie jest to usługa, która jest oferowana klientom VIP w bankach. Może ona wchodzić także w skład samochodowego pakietu assistance. Kim jest zatem concierge? Jest to osoba, której można zlecić absolutnie wszystko. Można zlecać mu zarówno błahe zadania jak i te specjalne, a nawet te, które wydają się nam niewykonalne. Przesada? Wcale nie. Jest to tzw. człowiek orkiestra. Możemy zlecić mu pomoc w przygotowaniu kolacji dla gości, zawiezienia dzieci na zajęcia dodatkowe, poszukania szkolenia dla psa. Jest to osoba, która zadba o to,żeby nasze ubrania były zawsze czyste i wyprasowane oraz odpowiednio ułożone. Ale możemy także zlecić mu zarezerwowanie stolika na kolację z kontrahentem w jego ulubionej restauracji, w której terminy są zajęte z rocznym wyprzedzeniem.

Jednym słowem, jest to człowiek, któremu możemy powierzyć absolutnie wszystko. To on sprawi, że to co dla nas nierealne stanie się osiągalne. Równocześnie możemy angażować go w bardzo przyziemne zadania. Taką osobę możemy nazwać także osobistym asystentem lub osobą do zadań specjalnych.