Zdrowe relacje w rodzinie według Hellingera

Problemy rodzinne często ciągną się za nami latami. Brak wybaczenia, trudne relacje i wzajemne pretensje często odbijają się na nas i na naszym życiu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że często powielamy zachowania i schematy, które mieliśmy we własnym domu.

Bert Hellinger i jego metoda ustawień rodzinnych

ustawienia hellingerowskieNasze relacje rodzinne mają wpływ na kondycje naszej psychiki. Nasze charaktery i poglądy kształtują u rozwijają się właśnie z udziałem najbliższych osób. Rodzina to najmniejsza komórka społeczna, która jest bardzo złożona. Dysfunkcje w rodzinie są aktualnie na porządku dziennym. Przez to wielu dorosłych ludzi szuka pomocy u specjalistów, gdyż nie radzą sobie w swoim życiu. Osoby poszukujące pomocy często decydują się na nieszablonowe rozwiązania. Popularne stają się różnego rodzaju terapie w tym, chociażby ustawienia hellingerowskie zwane również ustawieniami rodzinnymi. Metoda ta nawiązuje ściśle do relacji w rodzinie i między poszczególnymi członkami rodziny. Wszelkie konflikty, spory, przykrości i niewyjaśnione sytuacje mają wpływ na nas i nasze decyzje życiowe. Dlatego osoby zmagające się z demonami przeszłości mogą spróbować uporządkować swoje relacje z bliskimi poprzez uczestnictwo w terapii. Jednak bez obaw terapia nie wymaga uczestnictwa osób z rodziny. Dlatego nie należy bać się konfrontacji. Osoby, które uczestniczą w terapii wcielają się w określonych członków rodziny. W terapii ważne jest to, że dotyczy ona nie tylko osób żywych, ale i zmarłych. Dlatego mamy szanse oczyścić się z wszystkich negatywnych emocji, które nie pozwalają nam na dobre i satysfakcjonujące życie.

By żyć pełnią życia często trzeba o siebie zawalczyć. Niestety jest niewiele rodzin, które mogą pochwalić się wzorowymi relacjami i brakiem konfliktów. Każdy z nas musi zawalczyć sam o siebie, by przeszłość nie odbijała się w naszej przyszłości.