Kamizelki jeździeckie – jak poprawić bezpieczeństwo podczas jazdy?

Przygotowując się do jazdy konnej, warto zadbać przede wszystkim o prawidłową odzież ochronną. Obserwując jeźdźców, nietrudno zauważyć, że każdy z nich wyposażony jest w podstawowe elementy ochrony. Jest to między innymi kask, odpowiednie buty czy kamizelka jeździecka. O ostatnim z wymienionych nie każdy zdaje sobie sprawę, lecz jest to produkt o sporym znaczeniu.

Czy kamizelki ochronne są potrzebne?

kamizelka jeździecka ochronnaKażdy trener bezpieczeństwo podczas jazdy konnej traktuje bardzo poważnie. W wielu szkołach jeździec nie zostanie dopuszczony do konia, jeżeli nie ubierze specjalnej kamizelki oraz kasku. To istotne, gdyż odzież jest w stanie zniwelować większość uszkodzeń zewnętrznych i wewnętrznych, które powstają w wyniku upadku z konia. Właśnie dlatego w regulaminach dotyczących odznak jeździeckich oraz startu w zawodach została umieszczona informacja, że kamizelka jeździecka ochronna jest wymagana u dzieci do lat 15, aby te mogły wystartować w konkursach. Odzież tego typu nie tylko wykorzystywana jest przez dzieci i młodzież, ale również przez dorosłych. Kamizelka skutecznie chroni kręgosłup oraz żebra podczas treningu, zawodów lub jazdy rekreacyjnej. Odpowiednio dobrana nie tylko ochrania, ale również świetnie wygląda, a w chłodne dni stanowi dodatkowy element ogrzewający ciało. Produkt może zostać dobierany w zależności od stopnia bezpieczeństwa, jaki chce się uzyskać – wyróżnia się 3 stopnie, w tym te do startowania w wyścigach, jazdy rekreacyjnej lub brania udziału w sportach wyczynowych.

Za niewielkie pieniądze, bo zaledwie 100-200 złotych można kupić markową i skuteczną formę ochrony, jaką są kamizelki. O ile w wielu przypadkach nie są one obowiązkowe i są jedynie dodatkową ochroną, tak ich użytkowanie jest zalecane bez względu na posiadane umiejętności.