Racjonalne odżywianie psów

Z chwilą kiedy pies awansował z podwórkowego stróża, trzymanego w budzie na łańcuchu, na członka rodziny, ruszyła cała machina produkcyjna na jego rzecz. Poza wszelkimi akcesoriami związanymi z bytowaniem w nowych warunkach, powstał cały segment żywieniowy, który oferuje różnego typu strawę przeznaczoną dla wszystkich psów. Jest to karma sucha, mokra oraz różnego typu przekąski i przysmaki.

Jak odżywiać psa?

makaron dla psaKiedy pies egzystował przy budzie, zwykle karmiony był resztkami ze stołu domowników. W nowej roli, zalecane jest racjonalne odżywianie psów. Właściwa psia karma powinna składać się trzech elementów: mięso, warzywa i wypełniacz. Taki zestaw posiadają zarówno karmy suche, jak i mokre. Każde mięso jest akceptowane przez większość psów, warzywa to raczej te korzenne, natomiast wypełniaczem może być ryż lub makaron dla psa. Nie wiedzieć czemu psy nie lubią kaszy. Psi makaron powinien być bezglutenowy nie koniecznie z białej mąki, kształt nie ma znaczenia, chociaż grubszy jest łatwiejszy w konsumpcji. W racjonalnym odżywianiu dawka wypełniacza powinna być najmniejsza w tych trzech częściach. Małe psy chętnie obywają się bez wypełniacza, tym bardziej, że porcje ich pokarmu są niewielkie. Porcja dziennego posiłku liczona jest w zależności odwagi delikwenta i pies dorosły ważący ok. 5 kg powinien zjadać ok. 30 dkg dziennie. Skoro tak, to lepiej zjeść samo mięsko z warzywami, niż zapychać się makaronem dla psów.

Tym bardziej, że samo przestawienie się z „ludzkiego” jedzenia na psie jest ogromnym wyzwaniem. Dotyczy to głownie psów, które dostąpiły awansu już w czasie swojej dorosłości. Te resztki z ludzkich stołów były zawsze dosmaczone i doprawione, a karma racjonalna pozbawiona jest tych pyszności, gdyż według naukowych badań one nie są zdrowe dla psów, chociaż psy o tym nie wiedzą.