Szczep winny gewurztraminer

Jeśli jest jedna odmiana, którą kobiety szczególnie uwielbiają, to jest to Gewürztraminer. To jest typ, którego nie wybiera się raczej dla samego dla siebie, ale na taką okazję, gdzie posiada się różnych gości w każdym wieku i generalnie z innym podejściem do wina.

Aromatyczny szczep Gewurztraminer

gewurztraminer winaMówi się, że należy do grona odmian aromatycznych, choć do tej grupy zaliczają się inne ciekawe odmiany, takie jak Muscat, Gewürztraminer wyprzedza konkurencję i w wyścigu o atrakcyjność, szeroką gamę smaków i moc uwodzenia ludzi wyprzedza ich i przechodzi wyżej w hierarchii. To jest prawdziwa moc aromatu tego specyficznego bukietu. W Europie Środkowej nazywa się Tramín červeny, ponieważ ma jasnoczerwone winogrona. To zwykle nadaje Gewürztraminerowi intensywniejszy i głębszy kolor. Ale moc przypraw nie tkwi w kolorze, a w zapachu. Choć rzadko zdarza się, aby z gewurztraminer wina były zbyt wytrawne lub kwaśne – wtedy można je uznać za nieudany egzemplarz – jeśli jest tylko delikatnie wytrawny, to wtedy pachnie różami, marakują, kwiatami jaśminu. Jeśli jest zrobiony z późno zebranych winogron, często jest mniej lub bardziej słodki, ale aromat jest bardziej intensywny. Są w nim nuty konfitury różanej, pąka róży i zapach, który raz wywąchany w winie, zostanie na zawsze zapamiętany. To oczywiście pachnący, odurzający i całkowicie egzotyczny zapach liczi. Gewürztraminer prawdopodobnie pochodzi  od starożytnej odmiany Traminer, prawdopodobnie nazwanej na cześć miasta Tramin w Południowym Tyrolu, prawdopodobnie spokrewnionej z Savagnin (nie mylić z Sauvignon Blanc) z francuskiej Jury, szczepu, który prawdopodobnie zmutował przez pryzmat lat.

Jeśli planujemy kolację z wędzonym łososiem jako danie główne, Gewürztraminer z Alzacji na pewno załatwi sprawę. A kiedy zapraszamy naszych przyjaciół na niedzielną popołudniową herbatę – bardzo słodkie Spätlese Gewurztraminer i ciastka – nasi przyjaciele pokochają nas bardziej niż kiedykolwiek.