Wycieczka do parku narodowego

W całej Polsce można znaleźć wiele turystycznych atrakcji – wystarczy się rozejrzeć, poszukać informacji o danym rejonie i zastanowić się, czy odpowiada nam chodzenie po okolicy przez cały dzień, czy też może wolimy tylko wypad do muzeum. Jeśli na wakacje wybierzemy się do Małopolski, atrakcji nam nie zbraknie.

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego

atrakcje ojcowski park narodowyNa terenie województwa małopolskiego znajdziemy wiele parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów, a także obszary chronionego krajobrazu. Każdy, kto ceni sobie czas spędzany na łonie natury, powinien być zachwycony tym miejscem. Nieco ponad połowa Małopolski jest pod ochroną przyrodniczą! Jednym z miejsc, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności, powinien być najmniejszy polski park narodowy, czyli Ojcowski. To rejon bardzo ciekawy, ukształtowany przez wodę, wypłukującą wapienne skały, co dało w efekcie fantastyczne formacje skalne, takie jak choćby bardzo charakterystyczna Maczuga Herkulesa. Jakie poza tym atrakcje Ojcowski Park Narodowy może nam zaoferować? Miłośnicy architektury i historii z pewnością zainteresują się zamkiem w Pieskowej Skale oraz ruinami zamku w Ojcowie. Jeśli chodzi o muzea, warte odwiedzenia jest Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. Poza spacerami po pięknej Dolinie Prądnika, w Ojcowskim Parku Narodowym powinniśmy także obejrzeć jedną z jaskiń, których na tym terenie można znaleźć kilkaset. Najbardziej znane z nich to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.

Inne miejsca warte odwiedzenia w tym parku to atrakcyjna Jaskinia Nietoperzowa, znana głównie z powodu odnalezienia tam prehistorycznych śladów obecności człowieka oraz kości takich zwierząt jak mamut czy niedźwiedź jaskiniowy. Ciekawa jest też Jaskinia Wierzchowska, gdzie można wybrać się na długi, bo niemal kilometrowy, „spacer”.