Zabezpieczanie budynków przed pożarem

W dzisiejszych czasach każdy nowoczesny budynek powinien być wyposażony w profesjonalny system sygnalizacji pożaru. Urządzenia należące do tego systemu zazwyczaj są niezauważalne i w żaden sposób nie wpływają na aranżacje konkretnych wnętrz.

Działanie systemów sygnalizacji pożaru

system SSPElementy systemu montowane są dyskretnie. Dzięki takim systemom obiekt może być chroniony przez całą dobę, a nie tylko wtedy kiedy znajdują się w nim ludzie np. pracownicy. Wachlarz funkcji systemów przeciwpożarowych jest naprawdę szeroki i warto się z nim zapoznać. System sygnalizacji pożaru nie tylko zbiera dane z konkretnych pomieszczeń, monitoruje je, ale również pozwala na obserwację miejsc, które są zagrożone pożarem. Obecnie wszystkie instytucje publiczne, zakłady pracy, przedsiębiorstwa muszą posiadać takie systemy. Taki system SSP od razu powiadamia o zdarzeniu konkretne służby. Jeśli dojdzie do wybuchu pożaru, system sam zawiadomi o tym straż pożarną. Dojdzie też do wykonania wszystkich zaprogramowanych w systemie procedur. Najczęściej na początku włączane są sygnały akustyczne oraz sygnały optyczne. Później dochodzi do uruchomienia specjalnej wentylacji przeciwpożarowej. Tak zabezpieczony budynek to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki systemom SSP straty spowodowane pożarem będą znacznie mniejsze, a chodzi tu przecież o straty finansowe. W razie zagrożenia otwierane są także strefy kontroli dostępu. System pokazuje dokładnie, w jakim miejscu doszło do zdarzenia.

Usterki wykrywane są przez system samoczynnie. System jest w stanie zasygnalizować usterkę. Systemy działają razem z czujnikami dymu, ognia. Cena całego systemu zależy w dużej mierze od tego, jaka jest powierzchnia danego budynku. Im większy budynek, tym więcej urządzeń będzie potrzebnych do jego fachowego zabezpieczenia.